Bratislavskí radní, čo hovoríte na čudné hospodárenie BVS?

Autor: Tatiana Kratochvílová | 4.11.2014 o 15:29 | (upravené 4.11.2014 o 16:21) Karma článku: 6,16 | Prečítané:  1339x

BVS je podnik hospodáriaci s komoditou, bez ktorej sa nikto nezaobíde. So 100%-nou perspektívou trvalého dopytu je už dlhšie mimoriadne lukratívnym predmetom záujmu rôznych podnikateľských skupín. O to viac by jeho akcionári mali vedieť ako hospodári.

Bratislavská vodárenská spoločnosť, a.s. (BVS) je jedným z mestských podnikov. Táto spoločnosť vznikla vkladom majetku bývalého štátneho podniku Vodárne a kanalizácie Bratislava a časti majetku  Západoslovenských vodární a kanalizácií.  Mesto Bratislava je jeho majoritným akcionárom.  Vedenie mesta do jeho dozornej rady nominuje svojich zástupcov, preto by jeho hospodárenie malo byť pod drobnohľadom magistrátu i mestského zastupiteľstva.  V súčasnosti je základné imanie BVS cca 281,4 mil €.

Z pohľadu histórie podnikania tejto firmy sú veľmi zaujímavé nasledovné  míľniky:

V decembri roku 2007 boli všetky servisné činnosti, opravy a rekonštrukcie vodovodných a kanalizačných sietí odčlenené  a prevedené na novozaloženú dcérsku spoločnosť INFRA SERVICES a.s.. BVS bola spočiatku jej  100 %-ným akcionárom avšak  neskôr vstúpil do INFRA SERVICES a.s. ďalší akcionár – čisto súkromná spoločnosť HEDIN a.s. Takže v súčasnosti sú akcie tejto dcérskej spoločnosti BVS rozdelené v pomere 51 % ku 49 % v prospech BVS.

V roku 2009 vznikla ďalšia dcérska spoločnosť BIONERGY odčlenením prevádzok kalového a plynového hospodárstva z BVS. Zatiaľ so 100 % účasťou BVS.

Významné prerozdelenie akcií samotnej BVS bolo zavŕšené v r. 2013, kedy mesto Senica odpredalo svoje akcie Skalici, pričom tento úkon napriek viacročným protestom aktivistov a predchádzajúcemu zápornému verdiktu krajského súdu odobril najvyšší súd.  Predtým svoje akcie v BVS na Skalicu už previedlo viacero miest a obcí najmä na Záhorí. Skalica je teda pravdepodobne druhým najväčším podielnikom v BVS.

V ostatnom  období to však vyzerá tak, akoby sa mesto o hospodárske výsledky mestského podniku vôbec nezaujímalo, naopak ako by ho nechávalo tunelovať.

K tomuto podozreniu vedú nasledovné fakty .

Napriek dlhodobému poklesu resp. stagnácii dodávok pitnej vody síce narastajú tržby, avšak tento nárast je vytvorený navýšením cien vodného a stočného.

Na druhej strane v stratách vody je zaznamenaný len minimálny pokles, pričom neriešené straty dlhodobo zvyšujú celkové náklady vynútenými následnými veľkými opravami. 

Súčasne významný nárast nákladov na opravy a údržbu v kontexte vysokých strát vody evokujú pochybnosti o ich efektivite, množstve a realizačných cenách. Rovnaké pochybnosti o efektivite prinášajú údaje o medziročnom náraste nákladov za ostatné služby.

A teraz to najpodstatnejšie
Výrazne otázky sa javia vo finančnom hospodárení. 

Úver
Napriek vysokému objemu finančných prostriedkov na účte BVS (zostatok k 31.12.2012 cca 2,3 mil. EUR)  bol v r. 2012 prijatý krátkodobý úver.

Dividendy
V r.2012 bol dosiahnutý hospodársky výsledok 1.408.000 € na dividendy sa rozdelilo 2.190.000 €. V r.2013 bol výsledok 2.083.000 € na dividendy sa rozdelilo 2.246.000 €  to znamená,  že vyše 4 mil. € za 2 roky sa vydalo nie na investície, ktoré sú nielen v Bratislave veľmi potrebné, ale na dividendy podielnikom.

Hospodárske výsledky BVS a INFRA SERVICES
Súčasne je potrebné pozerať sa na hospodárske výsledky BVS v kontexte dcérskej spoločnosti Infra Services. Tržby Infry totižto predstavujú náklady BVS. Keď rastú náklady na opravu a údržbu v BVS, rastie aj zisk Infry - bezmála spolovice súkromnej spoločnosti. 

Nákup dlhodobého majetku 
Dohoda akcionárov v r. 2010 bola, že všetky finančné prostriedky sa budú investovať do infraštruktúr miest a obcí akcionárov BVS a.s.(viď projekty – rekonštrukcia Dunajská, Michalská, Vajanského nábr., Pristavná ul, ČOV Vrakuňa...). V predchádzajúcom období sa dlhodobý majetok nakupoval výlučne od akcionárov. Prípadný nákup zakopaného potrubia predstavujúceho prakticky nulovú hodnotu, od developerov a súkromných investorov, je pre vlastníka len potenciálnou nákladovou položkou budúcich období. Súkromní investori v minulosti radi bezplatne zmluvne prevádzali svoje vodovodné a kanalizačné siete do majetku BVS len aby ich nemuseli nákladne prevádzkovať. Nákup dlhodobého majetku predstavoval vtedy cca  1,5 mil €/rok.  V posledných dvoch rokoch to však bolo 27,7 mil € v roku 2012 a cca 49,3 mil € v roku 2013. Spolu za 2 roky to prestavuje 77 mil. €!
Keď si uvedomíme, že kompletná rekonštrukcia Vajanského nábrežia s položením nového 700 mm potrubia vyšla na 1,3 mil. €, alebo kompletná rekonštrukcia Dunajskej ulice stála 1,2 mil. € , takýchto investícií ako boli tieto 2 významné stavby, sa mohlo len v Bratislave vybudovať  60!
Prípadne sa v Bratislave za túto sumu mohla zrekonštruovať  veľká časť cestnej siete, či vybudovať  päť mimoúrovňových križovatiek, každá v hodnote: 15 mil. €!
Odkupovanie kanalizačných a vodovodných sietí od developerov je závažné rozhodnutie. O takomto kroku BVS a.s. mala rozhodnúť valná hromada – teda akcionári a mal byť o ňom informovaný hlavný akcionár. V prípade, že došlo k zmene akcionárskej zmluvy, tak mal by tento úkon byť zverejnený. 


Predaj majetku
Tržby za predaj majetku BVS v r. 2013 boli 1.718.000 €, pričom zostatková hodnota majetku bola 2.442.000 €.

Príjmy a výhody členov štatutárnych orgánov
Zaujímavý je aj prehľad vyplatených príjmov vedeniu, predstavenstvu a dozornej rade:
Prestavenstvo: 117.600 €/rok 2013 – medziročný nárast 0
Dozorná rada: 84.940 €/rok 2013 - medziročný nárast o viac ako 12 tis. €
Vedenie spoločnosti: 620.098 €/rok 2013 - medziročný nárast o cca 146 tis. €

Na základe týchto konštatovaní sa na vedenie mesta ako hlavného akcionára BVS priam ponúkajú nasledovné otázky :
1. Aký dlhodobý majetok, v akej lokalite a od koho bol nakúpený ? 
2. Prečo bol v roku 2013 majetok BVS predaný pod jeho zostatkovú hodnotu?
3. Prečo stúpli odmeny takým výrazným spôsobom dozornej rade a vedeniu BVS? 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Opatrne s tou demisiou

Matovič zasa siahol po atómovom kufríku.

Autorská strana Samuela Marca

Privítajte Petra Pellegriniho, náhradného človeka (píše Samo Marec)

Môžete Pellegriniho vyhnať zo Smeru, ale nemôžete Smer vyhnať z Pellegriniho.


Už ste čítali?