Bratislavskí radní, čo hovoríte na čudné hospodárenie BVS?

Autor: Tatiana Kratochvílová | 4.11.2014 o 15:29 | (upravené 4.11.2014 o 16:21) Karma článku: 6,16 | Prečítané:  1173x

BVS je podnik hospodáriaci s komoditou, bez ktorej sa nikto nezaobíde. So 100%-nou perspektívou trvalého dopytu je už dlhšie mimoriadne lukratívnym predmetom záujmu rôznych podnikateľských skupín. O to viac by jeho akcionári mali vedieť ako hospodári.

Bratislavská vodárenská spoločnosť, a.s. (BVS) je jedným z mestských podnikov. Táto spoločnosť vznikla vkladom majetku bývalého štátneho podniku Vodárne a kanalizácie Bratislava a časti majetku  Západoslovenských vodární a kanalizácií.  Mesto Bratislava je jeho majoritným akcionárom.  Vedenie mesta do jeho dozornej rady nominuje svojich zástupcov, preto by jeho hospodárenie malo byť pod drobnohľadom magistrátu i mestského zastupiteľstva.  V súčasnosti je základné imanie BVS cca 281,4 mil €.

Z pohľadu histórie podnikania tejto firmy sú veľmi zaujímavé nasledovné  míľniky:

V decembri roku 2007 boli všetky servisné činnosti, opravy a rekonštrukcie vodovodných a kanalizačných sietí odčlenené  a prevedené na novozaloženú dcérsku spoločnosť INFRA SERVICES a.s.. BVS bola spočiatku jej  100 %-ným akcionárom avšak  neskôr vstúpil do INFRA SERVICES a.s. ďalší akcionár – čisto súkromná spoločnosť HEDIN a.s. Takže v súčasnosti sú akcie tejto dcérskej spoločnosti BVS rozdelené v pomere 51 % ku 49 % v prospech BVS.

V roku 2009 vznikla ďalšia dcérska spoločnosť BIONERGY odčlenením prevádzok kalového a plynového hospodárstva z BVS. Zatiaľ so 100 % účasťou BVS.

Významné prerozdelenie akcií samotnej BVS bolo zavŕšené v r. 2013, kedy mesto Senica odpredalo svoje akcie Skalici, pričom tento úkon napriek viacročným protestom aktivistov a predchádzajúcemu zápornému verdiktu krajského súdu odobril najvyšší súd.  Predtým svoje akcie v BVS na Skalicu už previedlo viacero miest a obcí najmä na Záhorí. Skalica je teda pravdepodobne druhým najväčším podielnikom v BVS.

V ostatnom  období to však vyzerá tak, akoby sa mesto o hospodárske výsledky mestského podniku vôbec nezaujímalo, naopak ako by ho nechávalo tunelovať.

K tomuto podozreniu vedú nasledovné fakty .

Napriek dlhodobému poklesu resp. stagnácii dodávok pitnej vody síce narastajú tržby, avšak tento nárast je vytvorený navýšením cien vodného a stočného.

Na druhej strane v stratách vody je zaznamenaný len minimálny pokles, pričom neriešené straty dlhodobo zvyšujú celkové náklady vynútenými následnými veľkými opravami. 

Súčasne významný nárast nákladov na opravy a údržbu v kontexte vysokých strát vody evokujú pochybnosti o ich efektivite, množstve a realizačných cenách. Rovnaké pochybnosti o efektivite prinášajú údaje o medziročnom náraste nákladov za ostatné služby.

A teraz to najpodstatnejšie
Výrazne otázky sa javia vo finančnom hospodárení. 

Úver
Napriek vysokému objemu finančných prostriedkov na účte BVS (zostatok k 31.12.2012 cca 2,3 mil. EUR)  bol v r. 2012 prijatý krátkodobý úver.

Dividendy
V r.2012 bol dosiahnutý hospodársky výsledok 1.408.000 € na dividendy sa rozdelilo 2.190.000 €. V r.2013 bol výsledok 2.083.000 € na dividendy sa rozdelilo 2.246.000 €  to znamená,  že vyše 4 mil. € za 2 roky sa vydalo nie na investície, ktoré sú nielen v Bratislave veľmi potrebné, ale na dividendy podielnikom.

Hospodárske výsledky BVS a INFRA SERVICES
Súčasne je potrebné pozerať sa na hospodárske výsledky BVS v kontexte dcérskej spoločnosti Infra Services. Tržby Infry totižto predstavujú náklady BVS. Keď rastú náklady na opravu a údržbu v BVS, rastie aj zisk Infry - bezmála spolovice súkromnej spoločnosti. 

Nákup dlhodobého majetku 
Dohoda akcionárov v r. 2010 bola, že všetky finančné prostriedky sa budú investovať do infraštruktúr miest a obcí akcionárov BVS a.s.(viď projekty – rekonštrukcia Dunajská, Michalská, Vajanského nábr., Pristavná ul, ČOV Vrakuňa...). V predchádzajúcom období sa dlhodobý majetok nakupoval výlučne od akcionárov. Prípadný nákup zakopaného potrubia predstavujúceho prakticky nulovú hodnotu, od developerov a súkromných investorov, je pre vlastníka len potenciálnou nákladovou položkou budúcich období. Súkromní investori v minulosti radi bezplatne zmluvne prevádzali svoje vodovodné a kanalizačné siete do majetku BVS len aby ich nemuseli nákladne prevádzkovať. Nákup dlhodobého majetku predstavoval vtedy cca  1,5 mil €/rok.  V posledných dvoch rokoch to však bolo 27,7 mil € v roku 2012 a cca 49,3 mil € v roku 2013. Spolu za 2 roky to prestavuje 77 mil. €!
Keď si uvedomíme, že kompletná rekonštrukcia Vajanského nábrežia s položením nového 700 mm potrubia vyšla na 1,3 mil. €, alebo kompletná rekonštrukcia Dunajskej ulice stála 1,2 mil. € , takýchto investícií ako boli tieto 2 významné stavby, sa mohlo len v Bratislave vybudovať  60!
Prípadne sa v Bratislave za túto sumu mohla zrekonštruovať  veľká časť cestnej siete, či vybudovať  päť mimoúrovňových križovatiek, každá v hodnote: 15 mil. €!
Odkupovanie kanalizačných a vodovodných sietí od developerov je závažné rozhodnutie. O takomto kroku BVS a.s. mala rozhodnúť valná hromada – teda akcionári a mal byť o ňom informovaný hlavný akcionár. V prípade, že došlo k zmene akcionárskej zmluvy, tak mal by tento úkon byť zverejnený. 


Predaj majetku
Tržby za predaj majetku BVS v r. 2013 boli 1.718.000 €, pričom zostatková hodnota majetku bola 2.442.000 €.

Príjmy a výhody členov štatutárnych orgánov
Zaujímavý je aj prehľad vyplatených príjmov vedeniu, predstavenstvu a dozornej rade:
Prestavenstvo: 117.600 €/rok 2013 – medziročný nárast 0
Dozorná rada: 84.940 €/rok 2013 - medziročný nárast o viac ako 12 tis. €
Vedenie spoločnosti: 620.098 €/rok 2013 - medziročný nárast o cca 146 tis. €

Na základe týchto konštatovaní sa na vedenie mesta ako hlavného akcionára BVS priam ponúkajú nasledovné otázky :
1. Aký dlhodobý majetok, v akej lokalite a od koho bol nakúpený ? 
2. Prečo bol v roku 2013 majetok BVS predaný pod jeho zostatkovú hodnotu?
3. Prečo stúpli odmeny takým výrazným spôsobom dozornej rade a vedeniu BVS? 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Ukrajina konečne priznala vojnu s Ruskom. Slova vojna sa však bojí

Na východe Ukrajiny už aj formálne neprebieha protiteroristická operácia, ale otvorený konflikt.

SVET

Opäť si zavaril. Trump nevie skrývať, že je rasista

Trumpovi neveria, že nie je rasista.


Už ste čítali?